Jak dobrze przygotować się do wakacji za granicą?

W zależności od tego, w którą stronę świata się wybierasz, powinieneś przemyśleć co ze sobą zabrać. Wiadomo, że inaczej spakujesz się jadąc w gorące tropiki, a inaczej wybierając się w podróż po urokliwej Islandii. Jest jednak kilka punktów, które są uniwersalne i należy je przemyśleć niezależnie od tego, gdzie planujesz swój urlop.

Przejazd – o czym nie zapomnieć?

Opcji jest wiele, podróżować możesz samolotem, pociągiem, statkiem, a także samochodem. W przypadku tego ostatniego warto wcześniej dokładnie zaplanować trasę i sprawdzić, przez terytorium jakich krajów będziesz przejeżdżać.

Może okazać się, że potrzebujesz zakupić winiety, czyli inaczej mówiąc, dokonać opłaty za poruszanie się autostradą innego kraju. Jest wiele stron internetowych umożliwiających ich kupno na długo przed planowaną podróżą. W obecnych czasach, przy szalejących cenach paliwa, warto również wcześniej sprawdzić średnią cenę paliwa w krajach, przez które planuje się przejazd. Może okazać się, że dwóch państwach, które posiadają wspólną granicę, cena paliwa różni się diametralnie, jak w przypadku na przykład Włoch i Słowenii. Wtedy dobrym pomysłem jest odpowiednie rozplanowanie tankowania, co pozwoli zaoszczędzić.

Obowiązujące restrykcje sanitarne

Świat bardzo zmienił się w ciągu kilku ostatnich lat, co za tym idzie, podróżowanie zostało znacznie utrudnione. Podróżując po świecie, nie można zapominać więc o wcześniejszym sprawdzeniu restrykcji sanitarnych we wszystkich krajach, przez które planuje się przejeżdżać. Niektóre granice mogą być całkowicie zamknięte dla turystów, co uniemożliwić może nawet przejazd samochodem przez ich terytorium. Inne mogą pozwolić na przejazd turystom, jednocześnie zezwalając na zatrzymywanie się wyłącznie na stacjach benzynowych.

Sprawdzić trzeba również, czy w danym kraju nie ma obowiązku noszenia maseczek, ani czy przy przekraczaniu granicy nie trzeba okazywać odpowiednich certyfikatów zaświadczających zaszczepienie. Na stronie gov znajdują się regularnie aktualizowane informacje na temat zasad wjazdu na terytorium wszystkich krajów.

One thought on “Jak dobrze przygotować się do wakacji za granicą?

Dodaj komentarz