Jakie zwierzęta mieszkają w Australii – jakie gatunki możesz spotkać?

Australia to najmniejszy ze wszystkich kontynent, ale jest on prawdziwym rajem dla wszystkich miłośników dzikiej fauny. Zwierzęta, które zamieszkują tamtejsze tereny, znacząco się różnią od gatunków powszechnie znanych w innych częściach świata. Natura pozwoliła im wykształcić zdolności oraz mechanizmy, które umożliwiająZa im przeżycie w niesprzyjających warunkach. Zasiedlają one obszar niemal całego kontynentu, dzięki czemu można mieć wrażenie, że Australia nie jest we władaniu człowieka, a właśnie niesamowitej fauny. Jakie zwierzęta możesz spotkać w Australii?

Fauna australijska i jej różnorodność

Różnorodność fauny na ziemi jest niezwykła. Wydawać mogłoby się, że gatunki zamieszkujące Antarktydę i Arktykę są ze sobą blisko spokrewnione. Tymczasem okazuje się, że oba te obszary zamieszkują gatunki endemiczne, czyli typowe wyłącznie dla danego miejsca. Podobnie jest zresztą z Australią.

Wiele występujących na niej gatunków zwierząt nie można zobaczyć nigdzie indziej, a ich różnorodność jest wręcz porażająca. Wynika to z samego położenia tego kontynentu. Australia rozciąga się na obszarze trzech stref klimatycznych, dzięki czemu są tam optymalne warunki do rozwoju charakterystycznych gromad i gatunków. Jakie zwierzęta są najbardziej kojarzone z Australią?

Kangury i misie koala

Gatunkiem, który najbardziej rozsławia Australię są kangury. Te zwinne, sympatycznie wyglądające ssaki można spotkać dosłownie w każdym zakątku Australii, nawet na obszarach parków miejskich. Wśród najliczniejszej grupy wyróżnia się kangura giganta, rudego i szarego. Charakteryzują się one do perfekcji rozwiniętym wzrokiem i słuchem oraz ogromną siłą mięśni. Dorosłe osobniki potrafią skakać na wysokość 3 metrów.

Kolejnym charakterystycznym dla Australii gatunkiem są misie koala. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale te małe, szare ssaki są bliskimi krewnymi większych kangurów i mięsożernych diabłów tasmańskich. Koala jest reprezentantem nadrzędnych torbaczy. Odżywia się on roślinami, a konkretniej liśćmi eukaliptusa. Małe ssaki spędzają w koronach drzew większość swojego życia, a na ziemię schodzą po to, aby przemieścić się na inne drzewo.

Dingo – dziki pies australijski

Dingo do złudzenia przypominają zwykłe psy, jednak to tylko pozory. Dziki pies australijski to nieoswojony drapieżnik polujący na króliki i inne małe ssaki. Pod względem budowy ciała przypomina wilczaka czechosłowackiego i owczarka niemieckiego. Ma on smukłą sylwetkę, szeroką głowę i spiczaste uszy oraz pysk z długą kufą. Dingo najczęściej przedstawiany jest w rudym umaszczeniu jednak występują także osobniki brązowe, białe i czarne.

Krokodyl australijski i różańcowy

Kolejnym bardzo niezwykłym zwierzęciem w Australii jest krokodyl australijski, który jest gatunkiem endemicznym. Krokodyle australijskie są wyraźnie mniejsze od największego gada na świecie, ale ich cechą charakterystyczną jest wyraźnie dłuższy pysk i ostrzejsze zęby. Zamieszkują one zbiorniki słodkowodne, bagna i rzeki. Polują przede wszystkim na ryby, ptaki oraz małe ssaki.

Krokodyl różańcowy może osiągać długość nawet 6 metrów, ważyć do 1 tony, ale nie jest to gatunek endemiczny. Jest to prawdziwy olbrzym, który bardzo sprawnie poluje na dużą zwierzynę. Ma on bardzo silne szczęki, które pozwalają mu uśmiercić praktycznie każde zwierzę lądowe, a jeśli zapuści się w morze, to nie pogardzi nawet rekinem. Krokodyle różańcowe stanowią także realne zagrożenie dla człowieka.

Czarna Wdowa – najbardziej jadowity pająk

Wśród mieszkańców zarówno Australii Zachodniej, jak i Wschodniej oraz innych rejonów kontynentu, największe zagrożenie nie stanowią olbrzymie gady, płazy czy drapieżne ssaki, a niewielki pająk zwany czarną wdową. Wraz z odnóżami osiąga wielkość około 5 cm, ale niech to nikogo nie zwiedzie. Jest to jeden z najgroźniejszych gatunków zwierząt zamieszkujący kontynent australijski. Ukąszenie czarnej wdowy wywołuje trudny do opisania i potwornie silny ból. Jad wstrzykiwany do organizmu jest w stanie zabić nawet dorosłego i zdrowego człowieka. O tym, jak niebezpieczne jest to zwierzę może świadczyć fakt, że jego jad jest 15-krotnie silniejszy od jadu grzechotnika.

Fauna Australii – gdzie można spotkać dzikie zwierzęta?

Australia to najmniejszy kontynent i jednocześnie największa wyspa na świecie. Jest ona ponad 24-krotnie większa niż Polska. Dzięki izolacji od reszty świata rozwinęły się na niej nieznane nigdzie indziej formy życia. W Australii występuje mnóstwo gatunków zwierząt endemicznych. Spotkać je można między innymi w rezerwacie przyrody Tidbinbilla – Canberra. Rezerwat składa się z dużego dna doliny – góry Tidbinbilla oraz pasma Gibraltar. Chroniony obszar zajmuje powierzchnię prawie 55 km2. Rezerwat oddalony jest od stolicy Canberry zaledwie o 40 kilometrów. Jest to siedlisko zwierząt żyjących w różnych rejonach subalpejskich, w tym na łąkach, terenach podmokłych oraz wilgotnych i suchych lasach.

Więcej o Australii przeczytasz na https://dreamgo.pl/gdzie/australia