Bieszczady z dziećmi? Chatka Puchatka to obowiązkowe miejsce na trasie wycieczki!

Bieszczady to bardzo przyjemne góry do wyprawy z dziećmi. Ze względu na ich niezbyt wysokie położenie, w porównaniu choćby z Tatrami, górskie szlaki pokonają nawet najmłodsi piechurzy. Jednym z obowiązkowych punktów na bieszczadzkiej wycieczce powinna być Połonina Wetlińska. Na jej górze czeka na was urocze schronisko… Chatka Puchatka.

Ta nazwa musi przekonać każde dziecko do wyprawy! Obiekt jest obecnie w trakcie gruntowej przebudowy, ale lada dzień nastąpi jego otwarcie do turystów.

Bieszczadzka Chatka Puchatka – historia

Chatka Puchatka to schronisko położne na wejściu na Połoninę Wetlińską. Wybudowane w połowie XX wieku było najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach Zachodnich, na wysokości 1228 m.n.p.m.

Ze względu na dość słabą infrastrukturę i zaniedbanie organizacyjne, zadecydowano o gruntownej przebudowie obiektu. W nowych schronisku powstaną nowoczesne sanitariaty, punkt gastronomiczny oraz miejsce wypoczynku. Schronisko, będące w przebudowie już kilka lat, ma zostać oficjalnie otwarte dla turystów w sierpniu 2022 roku. Jego opiekunem pozostanie ostatni Lucjan Leja, który zajmował się obiektem ostatnie lata.

Szlak do schroniska

Do słynnej Chatki Puchatka prowadzi 4-kilometrowy szlak, w większości leśną, nieco stromą drogą. Próżno tu jednak szukać kamiennych wspinaczek, łańcuchów i wąskich przesmyków, dzięki czemu trasa jest dedykowana nawet dla najmłodszych piechurów. Oczywiście weźcie pod uwagę waszą kondycję i czas przejścia. Droga powinna zająć około dwóch godzin. Swój początek bierze na parkingu przy Przełączy Wyżnej. Gdy dojdziemy do samego schroniska możemy kontynuować podróż udając się dalej w kierunku Połoniny Caryńskiej.

To jednak znacząco wydłuży waszą trasę. Na pierwszą wizytę z dziećmi warto docelowo udać się do schroniska, które poza pięknymi widokami wkoło jest dodatkową atrakcją samą w sobie.